När det väl kom till lake-metet som vi egentligen var där för, så var det istället Staffan och Linus som visade vart skåpet skulle stå och de tog varsin lake på ca: 6hg. Staffans syns nedan.
Hasse upp 26p, Linus upp 12p och Staffan upp 20p.
/Hasse.

Kom precis hem från en mycket trevlig färna-satsning tillsammans med fyra elever. Det blev bara två färnor en på 1,1kg en elev som fick sin första färna och var mycket glad. Vi var utrustade med franskbröd, ul-spö och krokstorlek 2. Men för säkerhets skull tog jag med hela fiskeväskan med drag etc. Detta visade sig vara ett mycket bra... drag :)
Tog inte lång tid för ens vi splittrat på oss och spridit ut oss längs med ån. Flytbrödbitarna lossnade i alarmerande hastighet och när jag blev av med min sista brödbit åkte en gammal myran-spinnare fram ur väskan. "SMACK" det satt en färna direkt i andra änden, den rusade nedströms en bra bit innnan den vände och jag fick veva in slaklina men den satt kvar! Sakta men säkert tröttade jag ut den och lyckades parera alla dykförsök mot stenarna i strömmen. Landningen blev odramatisk men jag kunde stolt konstatera att ett nytt pb kommit upp! 1,49kg och 46cm. Mycket trevligt!
Några andra elever var och fiskade lite längre uppströms i Helgeån och kunde rapportera fångster av braxen, björkna, mört, abborre och sandkrypare! Kul och udda fångst i Helgeån.
/Hasse

Igår var det dags för braxenfiske igen. Staffan hade sett ut en bra plats, Sandra W och Hasse hakade på. Det var en riktigt fin kväll med soligt och vint väder men en kall vind som skvallrade om att sommaren är över. Nappade gjorde det men tyvärr var det mestadels smågärs och björknor som tjuvade på daggmaskarna Staffan plockat. Det bästa spöböjet för kvällen stod Hasse för med en brax på någonstans mellan halvkilot och kilot. Sandra och Staffan hade dock flera intressanta napp efter mörkrets inbrott varav ett var rejäla gung i Staffans grejer.
Staffan slog till igen och tog ett rekord ikväll! Det är Puttes gamla braxen-rekord i vikt som ryker. 3,1kg har nu förvandlats till 3,3kg. Fisken var 60cm lång vilket inte riktigt rår på Adams längdrekord fisk som var 63,7cm.
Ja Pär E ger inte tappt! Efter att Staffan gick förbi Pär häromdagen har Pär ägnat varje vaken stund åt att planera sitt nästa drag.. Idag var det dags att gå från ord till handling och kasta wobblern i sjön. Efter flera timmars fiskande tillsammans med Hasse gick det till slut på en gösabus. Tyvärr var det inte någon av ligans större gösar utan tvärtom den minsta. Nåväl, 5p upp för Pär som nu bara är tre poäng bakom Staffan. Imorgon är det dags för satsning på faren och kanske ett Helgeå fiske med Hasse och Staffan igen?

En lagan lax? Nja det ser mer ut som en gädda tyckte Calle. Och helt sant en gädda var det som kom upp ur det mörka vattnet i lagan idag när Calle och Simon stod och fiskade lax.
Igår var Hasse ute med några av sina elever i Drivån och metade. På en timmes ihärdigt maskmete med flöten, bottenmete och frilinor fiskades upp ett 40-tal gärsar, 10-tal abborrar ett par braxar och tre sandkrypare varav Hasse fick en. Den var den minsta för dagen och den minsta hitills på ligan 8cm och 6g. Dock Hasses 43:e art i Sverige i år och därtill ligarekord viktmässigt då ingen sandkrypare vägts tidigare. Hasse fick en sandkrypare och två gärsar totalt. Upp 25p.