Första två fiskar som kom upp var mina, en abborre och en björkna.
årets första lake och tillika pappas första lake någonsin kunde landas efte en rejäl men odramatisk fight.
En grym fångst som ger Albin hela 99poäng! Vilket för Albin upp på en tredjeplats på 141 poäng.
Stort grattis till Albin som visar att han ändå är att räkna med trots rollen som nybliven pappa.
/Hasse
Både jag och Adam har varit och fiskat idag. Adam satsade på Grötvik och Nissans mynning, jag åkte med elever till Kattvik och Torekov. Resultatet - tre havsöringar och en skrubba till Adam, noll fiskar till mig... Adam rapporterar också massor av napp medan jag bara hade en efterföljare på hela dagen :P Hur som helst tar Adam räknat med gårdagens öringfångster ett rejält tag om liga-ledningen och lägger till 60p vilket gör att Adam nu är uppe i 254p en ledning med 74p. Nu är jag dock ledig i en vecka och någon fisk ska man väl kunna lura upp?? /Hasse
Så här såg en av öringarna ut! Funderar på om man skulle bli fotograf! Eller inte!/Adam
<
Dagens fiske förlades till viken i Grötvik! Nordan och hotfulla moln avskräckte inte, här skulle fiskas. Jag (Adam) började att fiska med bombarda och en märl/räkimitation. Tämligen snart fick jag napp, en öring på 1,45 kg och 55-56cm fick syna håven och smaka på donken. Som synes på bilden var den tämligen mager, men imorgon ska den ätas:)
Hoppas att det är fler än jag som ser det estetiska i fotografiet, det tog lång tid att hitta rätt vinkel och att arrangera bakgrunden (för så där ser det inte ut i min vask i normala fall)! Förstår inte varför man ska hålla på och ta kort ute i fält, det blir ju bra så här:)
Vidare till fisket: Hade 7 napp till på såväl fluga som drag under en period på 1-2 timmar, dessvärre var det bara en öring som behagade hänga med enda in, den högg på ett blått biltema-drag. Efter mätning och vägning återfick den friheten, den vägde 6 hg och var 36 cm! Fiskade vidare några timmar utan några hugg, strax efter 17 styrde jag kosan hemåt! Inte helt nöjd, men ändå nöjd:)
/Adam